Genel

Ağız ve Diş Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilir?

Ağız ve diş sağlığı herkes için önemlidir. Sağlıksız dişler; ağız kokusuna, diş eti kanamalarına, diş çürüklerine ve diş kaybına neden olabilir. Diş sağlığı bu kadar önemliyken en çok ihmal edilen konulardan biridir. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle ağız ve diş sağlığını korumanın yollarını paylaşmak istiyoruz. 

9 Adımda Ağız ve Diş Sağlığı için Yapmanız Gerekenler

Kahve Tüketimini Azaltmalısınız

Gün içinde sürekli kahve tüketmek ağız içinde bulunan ve asit salgılayan bakterileri aktif hale getirebilir. Bu bakteriler diş yüzeyinde yaşar ve dişlerin çürümesine sebebiyet verir. Kahve tüketimini azaltmak ağız ve diş sağlığını korumak için önemlidir. Kahve tüketimi yerine süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Diş İpi Kullanmalısınız

Ağız ve diş sağlığı için en önemli adımlardan biri diş ipi kullanmaktır. Diş fırçası ile ağızda bulunan bazı kısımlara erişmek mümkün değildir. Diş aralarını diş ipi ile temizleyerek sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. 

Dişlerinizi Doğru Şekilde Fırçalamalısınız

Herkesin bildiği gibi dişler günde 2 kez fırçalanmalıdır.Her 3 ayda bir diş fırçası değiştirilmelidir. Pek çok kişi diş fırçalamadan önce macunu ıslatır. Fakat bu yöntem doğru değildir. Diş fırçası ıslatılmadan, diş fırçalanmalıdır. 

Sigara Tüketmemelisiniz

Sigara tüketimi ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Tüm vücut için zararlı olan sigara, ağız ve diş sağlığı konusunda başta ağız kanseri olmak üzere; ağız kokusu ve diş eti sorunları gibi pek çok probleme neden olur. 

Şeker Tüketimini Minimuma İndirmelisiniz

Fazla şeker tüketimi diş çürüklerine neden olur. Bu yüzden şeker tüketimi minimuma indirilmelidir. Şeker tüketimi sonrası mümkünse dişler fırçalanmalıdır. 

Diş Hekimi Kontrollerine Düzenli Olarak Gitmelisiniz 

Diş hekimi kontrolleri olası problemlerin önceden görülmesini sağlamaktadır. Böylece diş problemlerinizi hemen çözüme kavuşturabilirsiniz. 

Diş Eti Sağlığı için Neler Yapılmalı?

Diş fırçalamak diş eti sağlığını korumak için en önemli faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra doğru ağız ve diş bakım ürünleri kullanabilir ve tuzlu gargara yapabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı için tüketebileceğiniz besinleri öğrenerek daha sağlıklı bir gülüşe ulaşabilirsiniz. Dişlerinizi Güçlendiren Bazı Besinler yazımızı okuyabilirsiniz. 

Ağız ve Diş Sağlığı için Kullanabileceğiniz Ağız ve Diş Bakım Ürünleri

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için Probident Clnc 3’lü Kür’ü kullanabilirsiniz. Probident Clnc 3’lü Kür, tam anlamıyla profesyonel bakım sunar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir