Genel

Dental İmplant Başarısını Etkileyen Faktörler

Dental implant tedavisinde başarı oranı hastaların merak ettiği konulardandır. Dental implant tedavisinde başarı için bazı kritik faktörler bulunmaktadır. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle bu faktörler üzerinde konuşacağız. 

Dental İmplant Tedavisinde Başarı Garanti Mi?

Son yıllarda dental implant tedavilerinde başarı oranlarının %98’in üzerine çıktığı söylenebilir. Fakat dental implant tedavisinin ağız ve diş sağlığı alanında en zorlu uygulamalardan biri olduğunu göz ardı etmemek önemlidir. Bu nedenle, tıpkı diğer tıbbi müdahalelerde olduğu gibi, dental implant tedavisinde de başarının garanti olmadığını bilmek gereklidir. Bu sebeple tedavi sürecinde hasta ile doktor arasındaki işbirliğinin en üst seviyede tutulması son derece önemlidir. Genel olarak dental implant başarısını etkileyen faktörleri üç ana başlık altında toplayabiliriz. Diş hekiminin yetkinliği dışında, dental implant başarısını etkileyen bir diğer önemli faktör ise kullanılan implant malzemesinin kalitesidir. Son olarak, hastanın ağız ve diş sağlığına verdiği önem ve gösterdiği özenin tedavi sonuçları üzerindeki etkisini göz ardı etmemek gerekir. Diş implantlarında başarı oranlarını etkileyen faktörlere daha yakından göz atalım. 

Diş Hekiminin Uzmanlığı ve Deneyimi

Bir diş hekiminin dental implant tedavisi gerçekleştirmesi için çene cerrahisi alanında uzmanlık sahibi olması gerekli değildir. Ancak yine de uzman bir diş hekiminin daha doğru bir planlama yapabileceğini düşünmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca uzmanlığın yanına eklenmesi gereken bir diğer kavram da deneyimdir. Dental implant tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında diş hekiminin ne kadar deneyim sahibi olduğu büyük bir fark yaratabilir.

Cerrahi işlem öncesinde yapılan görüntülemeyi detaylı bir biçimde analiz etmek, hastanın kemik yapısına en uygun tedavi sürecini planlamak ve gerek muayene gerekse tedavi sırasında bölgeyi olası risklere karşı steril tutmak büyük ölçüde diş hekiminin sorumluluğundadır. Dolayısıyla dental implant başarı oranı konusunda, başarılı bir tedavinin ilk adımının doğru doktoru seçmek olduğunu söylemek mümkündür.

Dental İmplant Malzemesinin Kalitesi

Dental implant tedavisinde başarı elde etmenin en önemli adımlarından biri, uygulanacak dental implant malzemesinin yüksek kalitede olmasıdır. Aslında dental implant başarısını etkileyen faktörler üzerine yapılan araştırmalar da diş implant malzemesinin son derece kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu nedenle dental implant tedavisinde kullanılacak malzeme, ülkemizde ve dünya genelinde, diğer sağlık ürünleri gibi, ilgili sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış ve küresel çapta güvenilirliği kanıtlanmış firmalar tarafından üretilmiş olmalıdır. 

Ağız ve Diş Bakımı

Dental mplant tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında vurgulanması gereken en önemli noktalardan biri, hastanın ağız ve diş bakımına verdiği önemdir. Diş hekimleri, ağız ve diş sağlığına gerektiği kadar önem verilmediğini gözlemledikleri hastalara tedaviye başlamadan önce bu konuda bilgilendirme yapmaktadır. Çünkü yeterli ağız ve diş bakımı olmadan dental implant başarısı önemli ölçüde azalabilir, tedavi süreci aksayabilir hatta baştan başlamak gerekebilir.

Bu noktada ağız ve diş bakımının sadece diş fırçalama veya diğer temizlik işlemleriyle sınırlı olmadığının altını çizmek önemlidir. Sigara gibi diş yapısına zararlı maddelerin dental implant tedavisinin başarı oranını olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle hastaların dental implant tedavisi öncesinde sigara içiyor olsalar bile, tedaviye başlandıktan sonra sigarayı bırakmaları gerekmektedir. 

Dental implant tedavisinin başarısını etkileyen faktörler arasında bu üç başlığın dışında başka önemli hususlar da bulunmaktadır:

  • Hastanın kemik yapısı da dental implant tedavisinin başarısını etkileyen kritik faktörlerden biridir. Yeterli kemik yapısı bulunmadığında, dental implant başarısı için alternatif yöntemlere başvurmak gerekebilir.
  • Dental implant başarısını etkileyen faktörlerden biri de implant kökü ile protez diş arasındaki dengenin sağlanmasıdır. Aksi takdirde dental implant köküne fazla yük binerek dental implantın stabilitesi etkilenebilir.
  • Ağız ve diş sağlığıyla ilgili problemler, örneğin diş gıcırdatma gibi durumlar, dental implant başarı oranını olumsuz etkileyebilir. Bu tür sorunlar, dental implant tedavisine başlamadan önce çözüme kavuşturulmalıdır. 

Dental İmplant Tedavisinde Başarı Oranını Arttırmak

Dental implant tedavisinde önemli faktörlerden biri olan diş implantı markasına dikkat etmek gerekmektedir. NucleOSS yüksek standartlarda bir dental implant sistemidir. Dünya standartlarındaki hassas üretim protokolü ile birleştirerek, sizler için en iyi, en bio uyumlu ve en temiz diş implantlarından biri olan NucleOss en iyi sonuçları almak için ideal seçenektir.

Dental implant tedavisinde başarıyı arttıran faktörlerden bir diğeri olan ağız ve diş hijyeni için ise diş hekimlerinin önerdiği Probident Clnc 3’lü Kürü kullanabilirsiniz. Dental implant tedavisi öncesi ve sonrası süreçte ihtiyacınız olan ağız ve diş bakımını sunan Probident Clnc 3’lü kür iyileşmeyi hızlandırarak başarı oranını artırmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir