Genel

Dental İmplant Tedavisinin Aşamaları

Diş implantı, kaybedilen dişleri geri kazanmak için uygulanan bir tedavi sürecini içerir. Bu süreç, bir dizi aşamadan oluşur ve çeşitli operasyonları içerir. İlerleyen bölümlerde, diş implantı tedavisinin adımlarından ve bu adımlar sırasında gerçekleştirilen operasyonlardan bahsedeceğiz.

Adım Adım Dental İmplant Tedavisi

İmplant Uygulanacak Kısım İçin Muayene ve Planlama

Dental implant tedavisi öncesi mutlaka dişlerin, diş etinin ve çene yapısının muayene edilmesi gerekir. Bu muayene diş implantlarınızı uygulayacak diş hekimi tarafından yapılır. Tetkikler sonucu dental implant sayısı, boyutu, tipi ve protez dişler belirlenir.  

Dental implant uygulaması planlanan hastalardan, kesinlikle 3 boyutlu diş tomografisi alınmalıdır. Bu radyolojik inceleme tekniği, dişlerin ve çenelerin 3 boyutlu kesitsel görüntülerini elde ederek dental implant uygulaması planlanan bölgedeki çene kemiğini milimetrik olarak değerlendirir. Çene kemiğinin kalınlığı, uzunluğu ölçülerek bölgede anatomik oluşumlar değerlendirilir. Bu değerlendirme sürecinde, operasyonun risksiz bir şekilde geçmesi için gerekli planlamalar yapılır. Günümüz teknolojisi ile birlikte, tomografisi alınan hastaların çenenin 3 boyutlu modeli özel bir cihaz kullanılarak oluşturulabilir ve bu model üzerinde operasyon planlaması yapılabilir. Dental implant muayeneleri sırasında sadece implant uygulanacak bölgeye odaklanmak yeterli değildir. Diş implantı uygulaması yapılacak hastanın sistemik sağlığı da mutlaka değerlendirilmelidir. Hastanın şeker, tansiyon gibi herhangi bir rahatsızlığı, kullandığı ilaçlar ve alerjileri, yapılacak implant operasyonunun başarılı olması için önemli kriterlerdir. Eğer kontrol altında olmayan bir şeker hastalığı söz konusu ise, implant uygulanacak bölgede yara iyileşmesi gecikebilir, enfeksiyon riski artabilir ve implantın çene kemiği ile sağlıklı bir şekilde kaynaşması riske edilebilir.

Operasyonun Uygulanma Aşaması

Her şey planlandıktan ve hazır olduğunda, sıra ikinci aşamaya yani operasyon kısmına gelir. Operasyon, alanında uzman cerrahlar ve diş hekimleri tarafından birlikte gerçekleştirilir. Hastanın sağlığı öncelikli olduğu için bu aşama son derece önemlidir ve her bir ekip üyesi uzmanlık alanında hastayla ilgilenir. Hasta işleme alınmadan önce operasyon alanı titizlikle hazırlanır. Bu süreçte tüm cihazlar ve aletler steril hale getirilir, kullanılacak malzemeler özenle hazırlanır. Operasyon öncesinde hastaya anestezi uygulanması gereklidir. Özel durumlarda genel anestezi kullanılabilirken, genellikle lokal anestezi tercih edilir ve sadece ağız-çene bölgesi uyuşturulur. Lokal anestezi işlemi iki aşamalıdır. İlk olarak, anestezi yapılacak alan spreylerle uyuşturulur, ardından lokal anestetik iğnelerle uyuşturulur. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, implantların uygulanacağı alanda dişetleri açılır.

Dişetinin açılmasının ardından, dental implant yuvasını hazırlamak için dental implant firmasının cerrahi setleri kullanılarak kemiğin içerisinde hazırlık yapılır. Açılan bu dental implant yuvalarına, özel aletler yardımıyla implantlar yerleştirilir. Dental implant yerleştirme işlemi, diş implantı sayısına ve cerrahi sürecin karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Bazı implant operasyonları kısa bir sürede tamamlanabilirken, bazıları 4-5 saat gibi daha uzun bir süreyi gerektirebilir.

Dental İmplant Uygulanan Alanın İyileşme Aşaması

Diş implantının iyileşme aşamasında iki iyileşme aşamasından bahsedilebilir. İlk iyileşme aşaması dental implant uygulandıktan 1 hafta sonra, ağız içinde çene kemiğine diş implantını yerleştirmek için açılan diş etinin iyileşmesini içerir. Dikişlerin alınması ile süreç tamamlanır. İkinci iyileşme aşaması ise dental implantın çene kemiği ile kaynaştığı süreçtir. Bu süreç yapılan operasyona göre değişiklik gösterir. Herhangi bir ekstra cerrahi işlem uygulanmadan dental implant yerleştirilmişse 3 ayda bu süreç tamamlanır. Sinüs lifting, ridge split ya da kemik tozu uygulama gibi ekstra cerrahi işlemler yapıldıysa eğer bu iyileşme süreci 4-6 ay arasında değişir. Diş hekimleri bu süreci hızlandırmak ve daha konforlu geçmesini sağlamak için Clinic Probident kullanımını önermektedir. 

Dental İmplantın İyileşme Süreci Sonrası Değerlendirilmesi ve İyileşme Başlıklarının Takılması

Dental implant operasyonu tamamlandıktan 3-6 ay sonra, iyileşme süreci tamamen gerçekleşmiş olacaktır. İmplant üstü protezlerin yapılması aşamasına geçmeden önce bir hazırlık aşaması bulunmaktadır. Bu aşamada ilk olarak panoramik röntgenler çekilir ve implantların sağlığı radyolojik olarak değerlendirilir.

Sonrasında,dental implantların bulunduğu bölgede diş etlerine ufak kesiler atılarak implant kapakları çıkarılır ve iyileşme başlıkları takılır. İyileşme başlıkları, dişetlerinin şekillenmesini sağlar ve protezleriniz için uygun bir alan oluşturur. Hekim, iyileşme başlıklarını takarken aynı zamanda implantların çene kemiği ile sıkı sıkıya kaynaşıp kaynaşmadığını değerlendirir. Eğer en ufak bir hareketlilik yoksa, dental implantlarınızın kemiğinizle başarılı bir şekilde kaynaştığı ve dental implant üstü protez aşamasına geçilebileceği anlamına gelir. Bu aşamada dental implantların durumu, hastanın genel sağlığı ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak protez uygulamasına geçilip geçilmeyeceği kararlaştırılır.

Protezin Yerine Yerleştirilmesi

Dental implant uygulaması yapıldıktan ve belirli bir iyileşme sürecinin ardından dental implantın yerleştirildiği alan gelişerek yerini doldurur. Kemik yapısı diş implantına göre gelişir. 

Diş implantı için son adım olan protez yerleştirme aşamasında protezin yapılacağı alan öncelikle kontrol edilir. Daha sonra bu alanın ölçüsü alınır ve model çıkarılır. 

Çıkarılan modele göre uygunluğundan emin olunduktan sonra protezin üretimi yapılır ve kişiye uygun şekilde yerleştirilir. Protez işlemi yapılacak yerine göre ek bir kron, köprü, parsiyel veya tam protez gibi çeşitli tiplerde olabilir. Hekimler, bunun kontrolünü yaparak en uygun uygulamayı belirlemeli ve hastanın ihtiyaçlarına yönelik bir plan oluşturmalıdır.

Protez işlemi tamamlandıktan sonra, kişi tekrar eski günlerdeki gibi rahatlıkla yiyip içebilir ve dişlerini tamamen kullanabilir hale gelir. Bu işlem sonrasında, dışarıdan bakıldığında protezin diş protezi olduğu anlaşılmaz. Protez, tıpkı eski orijinal diş gibi estetik bir şekilde tasarlanır. İlerleyen dönemlerde sorun çıkarma ihtimali düşük olsa da, herhangi bir sorun durumunda kolayca müdahale edilerek düzeltme yapılabilir. Bu sayede, kişi doğal dişlerine yakın bir görünüm ve fonksiyon elde eder, günlük yaşamına sorunsuz bir şekilde devam edebilir. 

Clinic Probident özellikle iyileşme döneminde hem hastaya hem diş hekimine son derece yardımcı olan bir üründür. Komplikasyon riskini azaltır ve iyileşme dönemini hızlandırır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir